Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

Thajský ridgeback

  Hlídací a obranářští psi                     

Thajsko
 
Je to pracovně všestranný pes, původně hlídač venkovských obydlí. Byl uznám za národní plemeno a nese oficiální titul „thajský královský pes“.
   

 

Setkáváme se s tvrzeními, že je zachycen na kambodžských a thajských skalních malbách z doby před 3000 let, ale přesto se s ním okolní svět seznámil až po roce 1975. Předtím už po staletí hlídal před venkovskými obydlími v odlehlích končinách východního Thajska. Vesničané do měst v podstatě nechodili. Také by jim to trvalo mnoho dnů.Proto thajský ridgeback unikl křížení s jinými psy a je jedním z nejčistokrevnějších přírodních plemen na světě.
 
Roku 1975 vznikla v Thajsku národní kynologická asociace (Dog Association of Thailand) a psům se konečně dostalo zaslouženého světového věhlasu. Přesto jsou nadále vzácní a na Západě jich mnoho neuvidíte.
Kromě hlídání doprovázeli místní lovce a pomáhali jim např. při lovu králíků a vysoké zvěře. Ve smečkách si troufli i na černou. K lovu je nikdo necvičil, mladí jedinci se prostě učili od starších.
Když vesničané cestovali někam dál, psi je doprovázeli a hlídali povozy a káry.
Jde o hrdé, silné a rázné psy, jejichž tělesná hmotnost činí asi 23kg. Jsou pozoruhodně sportovně založení a dovedou např. vyskočit do výšky až 180cm. Srst je krátká, hladce přiléhající a uprostřed hřbetu je charakteristický pruh obráceně rostoucí srsti (ridge).
 
Někdy se tvrdí, že thajský ridgeback je předkem rhodéského ridgebacka, a že psi se dostali do Afriky už ve starověku na obchodních lodích. To je zcela možné, ale zrovna tak je možné, že příslušný gen pro ridge vznikl nezávisle, díky mutaci. V budoucnu by to mohla rozřešit analýza DNA.
 dov-vanoce06-125.jpgimag0033.jpg

 

  
 
 
 
Zdroj: Desmond Morris – Psi encyklopedie více než 1000 psích plemen + vlastní poznatky a fotografie.
 
© chovhabrkovice.wobo.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma