Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida

Komondor

Rychlost.cz - poptávka připojení

Pastevečtí psi

Maďarsko
 
Komondor je znám snad ve všech zemích pod svým originálním jménem. To má údajně pocházet z francouzkého výrazu „commandeur“, tj. „velitel“. Jako největší z maďarských pastýřských psů se užívá k hlídání stád skotu a prasat před zloději a šelmami, ale také k jejich ovládání.
 
Nezaměnitelným rysem komondora je bílá, nesmírně hustá, těžká srst s hustou a vlnitou podsadou spletená do šňůrek „dreadů“. Osrštění ho chrání v zimě před chladem v létě před přehřátím a celoročně před protivníky, kteří by se do něj chtěli zakousnout. Kromě toho také slouží k jeho maskování, uprostřed stáda ovcí vypadá jako jeho součást, a když šelma zaútočí, může komondor využít momentu překvapení.
Útočníky bývali kromě vlků také medvědi a kromě toho musí být komondor připraven hájit stádo i proti zlodějům. V některých oblastech USA používají nyní komondory k ochraně před kojoty.
 
Toto starodávné plemeno snad dorazilo do Maďarska s mongolskými hordami ve 13. století. Podle jednoho odborníka je to potomek ovčáků, kteří žili v jihoruských stepích; teprve tam se připojili k asijským nájezdníkům. Nicméně nejstarší hodnověrnou zprávu o plemeni máme až z roku 1544. A z roku 1673 pochází komentář, že „komondoři hlídají stáda“, čímž je potvrzeno, že tito psi konají svoji práci nejméně tři sta let.
První známě vyobrazení je z roku 1815. Za staletí se jeho vzhled příliš nezměnil, jen v součastnosti je poněkud větší.
Pastýři odchovávají a vychovávají štěňata uprostřed stád dobytka, takže psi mají k domácím zvířatům zvláštní vztah a ochrańují je.
 
Jsou neobyčejně odvážní, vždy bdělí a naprosto věrní. Je jen přirozené, že jsou nedůvěřiví k cizím osobám, k vlastním lidem jsou však nesmírně laskaví. Je velmi těžké poznat změny komondorovy nálady, zčásti proto, že srst mu úplně zakrývá obličej, a tak se neznámým lidem doporučuje zacházet s ním opatrně. I přes svůj atraktivní vzhled není komondor plemeno, které by bylo šťastné z obdivu cizích osob a nechalo se rádo hladit.
Je velice inteligentní, dobře se učí, ale někdy je také velmi paličatý.

mini0205k.jpg  mini0164l.jpg

 

 
 
 
Zdroj: Desmond Morris – Psi encyklopedie více než 1000 psích plemen + vlastní poznatky a fotografie.
 
 
© chovhabrkovice.wobo.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma