Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

Šiperka

Rychlost.cz - poptávka připojení

Nejmenší pastevečtí psi

Belgie

Své jméno získala podle svého menšího vzrůstu. "Schipperke" znamené totiž malý ovčák. 

Šiperka je celkem staré plemeno, jejíž původ je znám již od 17. století, kdy byla využívána nejen jako hlídač stájí - dokonce byla totiž brána námořníky na své lodě. A to nejen proto, že je díky jejímu malému vzrůstu (Okolo 25 cm) a hmotnosti cca. 5kg, příjemně skladná. Toto plemeno má jednu důležitou vlastnost. A to chytání krtků, myší a podobných malých havětí. To se námořníkům samozřejmě zamlouvalo, protože lodě byly myšmi takřka zamořené.

Je tedy zřejmé, že jde o velice obezřetné, vnímavé a chytré plemeno, o které byl v průběhu let větší a větší zájem. Šiperkám byla dokonce věnována i první výstava na světě, která se konala roku 1886 v Anglii. Dva roky na to, byl v Belgii sepsán první standart a šiperka se stala národním plemenem Belgie. 

Šiperky byly oblíbené nejen bruselskými ševci ve čtvrti St. Gery, kde na soutěžích představovaly velice propracované bronzové obojky. Na vrchol slávy se totiž dostaly především díky královně Marii-Henriettě Belgické, která si toto plemeno velice oblíbila, a tak se z šiperek staly módní ikony psího světa. 

Dlouhou dobu se o šiperkách v České republice skoro nevědělo. Nyní tu ale tito malí černí ďáblíci zažívají vysoký vzestup a čím dál více lidí poznává jejich kamarádskou a milou povahu.

 
© chovhabrkovice.wobo.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma