Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

Hladkosrstý foxteriér

Rychlost.cz - poptávka připojení

Lovečtí psi

Anglie
 
Dříve, před rozdělením na hladkosrstou a drsnosrstou varietu, bylo plemeno známé pouze jako Fow Terrier. V minulosti bylo také nazýváno Smooth-haired Fox Terrier nebo Smooth-coated Fox Terrier. Jméno naznačuje, že jeho původním úkolem bylo vyhánět lišky z nor.
 
 
Říká se mu „gentleman mezi teriéry“. Je to profesionálvyšlechtěný k lovu lišek. Jde ochotně pod zem a vyžene lišku, aby ji honiči mohli štvát. Uchoval se v původním typu, i když jistých zušlechtění se časem dočkal. Vyvinul se z někdejších černo – tříslových teriérů s přilitím krve anglického bílého teriéra, bulteriéra, grejhaunda a bígla.
Jeho typ se ustálil zhruba v polovině 19. století. Od té doby se změnil jen velmi málo. Nejstarší jedinci byli tmaví, ale když se takový pes vynořil z nory, honiči si ho někdy spletli s kořistí a napadli ho. Proto se v chovu začala dávat přednost světleji zbarveným psům a fenám.
Kolem roku 1860 se už dalo říci, že typický foxteriér je převážně bílý s menšími tmavými znaky.
 
Roku 1862 se hladkosrstý foxteriér objevil poprvé na výstavě. Stalo se tak v Islingtonské zemědělské hale v Londýně. Následujícího roku v Birminghamu se předvedli ve výstavním kruhu tři otcové moderního foxteriéra, psi Old Jock, Old Tartan a Old Trap. Pro plemeno začalo období slávy. O deset let později bylo na výstavu v Londýně přihlášeno již 276 foxteriérů. V jedné jediné dekádě se stalo nejoblíbenějším teriérem ve Velké Británii. Roku 1876 byl založen samostatný chovatelůský klub, který začal vydávat vlastní časopis, Fox Terrier Chronicle.
První americký klub vznikl v roce 1885. Na počátku 20. století se hladkosrstý foxteriér stal ve Velké Británii nejoblíbenějším plemenem. Nicméně ve dvacátých letech mu tuto pozici sebral drsnosrstý foxteriér. Později se obliba obou plemen vytratila a předběhla je jiná plemena, včetně teriérů. Například roku 1998 byl west highland white teriér podle počtu zápisů sedmdesátkrát oblíbenější než hladkosrstý foxteriér.
 
Toto plemeno je tak oddáno lovu, že i když slavilo velké úspěchy na výstavách, jako společenský pes nebylo nikdy tak rozšířené jako jiní teriéři. Zachovalo si urputnou a pevnou povahu a ruzní autoři ho popisují jako „paličaté, zatvrzelé, tvrdošíjné, svéhlavé, nevrlé či posedlé hrabáním“. Přesto si pro svou živost a neposednost získalo mnoho přátel a pro určité lidi je jeho hrdá, inteligentní a bouřlivá povaha mimořádně přitažlivá.
 
A mimochodem – foxteriér si také získal nesmrtelnost tím, že se dostal na logo společnosti His Master' s Voice.

dsc00816222.jpg

 
 
 
 
 
 
Zdroj: Desmond Morris – Psi encyklopedie více než 1000 psích plemen + vlastní poznatky a fotografie.
 
© chovhabrkovice.wobo.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma