Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida

Fretka

Původ a domestikace fretky

Fretka (Mustela furo) patří do čeledi lasicovitých (Mustelidea). První zmínky o jejím chovu se objevují v antické literatuře. Již roku 350 př. n. l. V díle Aristotela nacházíme zmínky o domácím tchoři (pod jménem iktia). V této době byla fretka hojně chována v domácnostech na hubení myší a krys, teprve později ji z tohoto postu vyhostila kočka. Fretka vznikla s největší pravděpodobností domestikací tchoře světlého (Putorius eversmanni) v oblastech Středozemního moře.

Proces domestikace se nám v mnoha směrech jeví jako výhodný, protože živočichovi zajišťuje trvalý přísun potravy, ochranu před nepříznivým počasím i před přirozenými nepřáteli, rovněž tak snažší zabezpečení odchovu mláďat. Na druhé straně bychom neměli podceňovat negativní působení domestikace, jejímž vlivem přežívají i jedinci, kteří by ve volné přírodě přežít nemohli. Tito jedinci se navíc dále rozmnožují, což následně vede k dalšímu zhoršování odolnosti proti chorobám, snižuje se působnost některých instinktů a zkracuje se doba životnosti celé populační skupiny.

Na rozdíl od původního tchoře světlého je fretka albinotická, má skoro bílou, mírně zažloutlou srst a červené oči. Její vývin kostry a skeletové muskulatury je pomalejší než u tchoře. Ve srovnání s divoce žijícím tchořem se domestikační proces projevil snížením metabolických procesů, klesla hmotnost srdce, plic a mozku, zvyšuje se podíl depotního tuku. Vlivem domestikace má menší tělesný rámec a oslabenou konstituci. Z těchto důvodů se v posledních (cca 60) letech kříží zpětně s tchořem tmavým. Tak vznikla dnešní fretka tchořovitá. Ta má tmavé oči a tmavě odstíněné pesíky. Oproti fretce vyniká větším tělesným rámcem, lepší plodností a silnější konstitucí. Byla jí však zachována schopnost častějších říjí (až 3 do roka), zatímco tchoř má říji jedinou. Aktivita fretek je spíš diurnální, u tchoře nokturální.

V dnešní době se fretky tchořovité (možno též tchořofretky) chovají jako kožešinová zvířata. Díky tomu bylo vyšlechtěno několik barevných mutací. Nejčastěji se setkáme s fretkami tmavými, tchořovitými, jsou fretky světlé, krémové, fretky s oranžovým a žlutým nádechem (tzv. Pomerančové a citronové). Je to dáno tím , že pesíky jsou různě zbarvené a podsada vyniká celým spektrem odstínů od žluté až po oranžovou. Na rozdíl od původní fretky genotypově albinotické je totiž u fretky tchořovité zachována částečná schopnost procesu syntézy melaninu, který se tvoří a ukládá v podobě drobných granulí feomelaninu. Kožešina fretky je velmi kvalitní, současné výkupní ceny však nejsou zvlášť příznivé.

Tyto krásné šelmy se využívají rovněž v myslivosti pro tzv. Fretkování (vyhánění králíků z nor).

Poslední dobou se poměrně často setkáváme s fretkou jako domácím zvířetem. V USA je jedním z nejčastěji chovaných pet-zvířat (domácím mazlíčkem).

 

Zařazení fretky podle původu

Třída:        Savci – Mammalia

Podtřída:   Živorodí – Tharia

Nadřád:     Placentálové – Placenthalia

Řád:          Šelmy – Carnivora

Čeleď:       Lasicovití – Mustelidae

Podčeleď: Kuny – Mustelinae

Rod:          Tchoři – Putorius

Druh:         Fretka tchořovitá

 

Nejbližšími příbuznými fretek jsou samozřejmě tchoři, ke stejné podčeledi ale patří i všechny kuny, lasičky, norci, ale i například rosomák. Z těchto druhů se pak můžeme v domácnostech setkat s chovem některého druhu kuny (nejčastěji s kunou skalní) nebo některou z četných druhů lasiček. V zahraničí patří k častým domácím mazlíčkům i některé druhy skunků.

Obecně lze říci, že většina zvířat z čeledi lasicovitých je snadno ochočitelná, vyniká poměrně dobrou přizpůsobivostí a díky svým vlastnostem bývá vděčnými společníky člověka.

aaatchor-tmavy-012.jpg aaa---dt-t-ka-estranky.jpg 

Pro informace o chovu fretek doporučuji tyto stránky: http://www.fretka.cz/

 

 

 

 

Zdroj: Lenka Skoupá - FRETKA - chováme zvířata

 

 
© chovhabrkovice.wobo.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma